This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Dobre praktyki / Projekty Urzędu Miasta Katowice / PEPESEC / Wizyta studyjna w Malmo (Szwecja), 9-11 kwiecień 2008 r.

Wizyta studyjna w Malmo (Szwecja), 9-11 kwiecień 2008 r.

Wizyty studyjne mają na celu pozyskanie dobrych przykładów, są one również motorem dla powstających w poszczególnych miastach partnerskich projektów planów energetycznych.

W projekcie PEPESEC Malmo reprezentują zarówno władze miasta, jak i agencja energetyczna Skane, która ściśle współpracuje z miastem oraz regionem w tematyce planowania energetycznego. W Szwecji plany energetyczne są obowiązkowe od 1977 r. Mimo to zaledwie 75% miast wypełniło ten obowiązek.

Priorytety działania miasta w zakresie energetyki:

  • zrównoważone planowanie energetyczne
  • zrównoważone budownictwo
  • przedsiębiorstwa zeroemisyjne
  • kampanie edukacyjne z zakresu zmian klimatu i energetyki skierowane do społeczeństwa


Wizyty studyjne:


1.) Green Roof Institute
W Instytucie realizowane są następujące projekty:

  • innowacyjny projekt "zielonych dachów"; dach pokryty mchami różnych gatunków ma dużo właściwości absorpcji wody, zachowując przy tym walory lekkości. Nie ma więc potrzeby wzmacniania konstrukcji stropu
  • eksperymentalne projekty związane z wykorzystaniem energii słonecznej (kolektory, PV).

W pobliżu Instytutu znajduje się również stacja do tankowania samochodów biogazem.

2.) Eco Neighbourhood Augustenborg
Projekt obejmował przekształcenie starego osiedla mieszkalnego w przyjazne środowisku. Oprócz działań projektowych, tj. ocieplenia budynków, realizacji wewnętrznej sieci segregacji odpadów, zielonych dachów oraz instalacji fotowoltaicznych bardzo ważnym elementem projektu był aspekt socjalny i włączenie mieszkańców do projektu.

3.) Western Harbour
Na terenie starej stoczni realizowany jest obecnie projekt osiedla zasilanego w 100% energią ze źródeł odnawialnych. Jest to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc Malmo. Wieżowiec Tuming Toroso znajduje się w środku ekologicznego miasteczka i również korzysta wyłącznie z niekonwencjonalnej energii. Obecnie teren jest już w części zamieszkany, ale realizacja projektu ciągle trwa. Osiedle jest innowacyjne nie tylko pod względem planowania energetycznego. Znajdują się tu eksperymentalne budynki z różnych części europy, restauracje serwujące potrawy organiczne, ekologiczne place zabaw i wiele innych. Na każdego mieszkańca przypada tu jedno gniazdo ptasie oraz określona liczba metrów kwadratowych zieleni (wiele budynków posiada zielone dachy).

4.) Szkoła podstawowa z instalacją PV

W Szwecji dofinansowanie na projekty związane z OZE wynosi 75%, więc wiele ośrodków jest wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych pełni rolę naturalnych osłon przeciwsłonecznych w klasach. W szkole odbywają się zajęcia dotyczące OZE, dodatkowo raz w roku każde dziecko może skonstruować pojazd napędzany energią słoneczną i wziąć udział w wyścigu zabawek. Liczniki PV znajdują się w holu szkoły i pokazują aktualną produkcję energii elektrycznej, jak również aktualne jej zużycie w szkole.

5.) Zakład termicznej utylizacji odpadów SYSAV
Mieszkańcy Szwecji dbają o segregację odpadów, a jeszcze bardziej o ich recykling. Twarde plastiki podróżują do Chin, a puszki i butelki są skrzętnie rozdzielane (w sklepach można otrzymać za nie zwrot kaucji). Zakład termicznej utylizacji odpadów obsługujący 16 gmin przynosi zyski, zostały otwarte 2 nowe piece rusztowe (razem są już 4).

6.) Transport publiczny

Jednym z najważniejszych celów długoterminowych jest w Szwecji zmiana paliwa transportowego na biogaz. Droga realizacji obejmuje przejście z paliw płynnych na gaz naturalny, a w kolejnym etapie na biogaz. Obecnie wprowadzono już eksperymentalne stacje biogazu, jak również systematycznie rozwijana jest sieć tankowania gazu naturalnego. W Malmo autobusy są zasilane w 100% z gazu (50% gaz naturalny, 50% biogaz);