This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Uchwała antysmogowa na Śląsku. Kończą się prace nad założeniami

Uchwała antysmogowa na Śląsku. Kończą się prace nad założeniami

W najbliższych dniach powołany przez marszałka woj. śląskiego zespół ekspertów, opracowujący rozwiązania służące ograniczaniu niskiej emisji, ma przedstawić wyniki swoich prac. Wśród nich będą założenia do uchwały antysmogowej, które będą konsultowane z samorządami. - Będziemy musieli eliminować najbardziej dziadowskie piece - zapowiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Chęć współpracy z władzami woj. śląskiego przy szukaniu rozwiązań szczególnie dotkliwego tam problemu niskiej emisji wyraziło wiosną br. wiele osób i środowisk. W składzie zespołu znalazły się ostatecznie 34 nazwiska. Grono podzieliło się na trzy podgrupy: ds. legislacyjno-prawnych, samorządowych oraz edukacji.

Pierwsza z nich ma m.in. przygotować założenia sejmikowej uchwały, w drodze której - na gruncie podpisanej 6 października ub. roku przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej (nowelizacji Prawa ochrony środowiska) - samorząd województwa będzie mógł wprowadzić konkretne działania antysmogowe.

Druga podgrupa zespołu miała się skoncentrować na przeglądzie dotychczasowych działań samorządów lokalnych i spróbować odnieść najlepsze, skuteczne rozwiązania do skali wojewódzkiej - i wypracować źródła finansowania. Trzecia podgrupa miała skoncentrować się na edukacji i promowaniu walki z niską emisją.

- Dostanę teraz "wsad" i myślę, że czekają nas teraz bardzo trudne rozmowy. To będą drastyczne często rozwiązania. Będziemy musieli eliminować te najpodlejsze paliwa i najbardziej dziadowskie piece z obrotu, z użytku. Tu też liczymy na wsparcie rządu, bo można to załatwić rozporządzeniem, a nie tylko kontrolami straży miejskiej - powiedział w piątek marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

..."

____________________________________________________________

Więcej informacji na stronie:

http://finanse.wp.pl/kat,1033699,title,Uchwala-antysmogowa-na-Slasku-Koncza-sie-prace-nad-zalozeniami,wid,18617868,wiadomosc.html?utm_content=buffer1db20&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer&ticaid=118350