Na razie efektywności energetycznej samorządom nikt nie narzuca. Ale przepisy mogą się zaostrzyć
Jaką rolę mają do spełnienia samorządy w drugim krajowym planie dotyczącym działania efektywności energetycznej w Polsce, który ministerstwo przedstawilło w grudniu?
Andrzej Guzowski, główny specjalista z Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki: W tej chwili w krajowym planie działania efektywności energetycznej nie ma zadań bezpośrednio wyznaczonych dla samorządów. Są natomiast pewne priorytetowe działania w niektórych obszarach np. w sektorze transportu czy sektorze publicznym oraz takich, gdzie można przy okazji własnych zadań realizować te poprawiające efektywność. Może to być m.in. użytkowany przez samorządy majątek np. budynki, pojazdy, a także oświetlenie.
Podam taki przykład - w normalnych obowiązkach wynikających z ustawy, praw energetycznych - jeżeli gminy zapewniają oświetlenie to mogą podjąć jakieś działania inwestycyjne, ale te zadania nie są wyszczególnione w planie. One - jakby to powiedzieć - szeroko się w nim zawierają .
Czyli samorządy nie muszą sporządzać sprawozdań?
Gminy jako takie nie sporządzają dla krajowego planu sprawozdań. Sprawozdania sporządzają i przekazują ministrowi gospodarki wojewodowie oraz inni ministrowie.
Gminy z racji planu nie mają bowiem konkretnie wyznaczonych dodatkowych działań. Właściwie patrząc z perspektywy planu to mają one realizować paprawę efektywności natomiast prawo energetyczne nie wymaga od nich informowania o tym społeczeństwa na stronach urzędowych.
Żeby działać na rzecz efektywności energetycznej gmina może wybrać dwa środki z pięciu wymienionych w ustawie o efektywności energetycznej. Tak więc na razie nie ma tak bardzo ustawowo narzuconych samorządowi zadań obligatoryjnych. Jest duża elastyczność.
..."
_________________________________________________________________________________
Zaprzszamy do zapoznania się z całym wywiadem zamieszczonym na stronie: