Komisja za zmianą ustawy o efektywności energetycznej
Poparto jedną poprawkę redakcyjną, nieznacznie korygującą tytuł nowelizacji. Zaproponowana przez Ministerstwo Gospodarki zmiana likwiduje przepisy określające wymogi, jakie powinna spełniać osoba, która chce zostać audytorem. Zgodnie z projektem, zmiana nie będzie pociągała za sobą żadnych wydatków z budżetu państwa, limit takich wydatków w nowelizacji określono na 0 zł.
Zgodnie z obowiązującymi dziś regulacjami, audyt efektywności energetycznej może sporządzić osoba, która: ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych; nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe. Musi mieć ukończone magisterskie studia wyższe w zakresie technicznym, a także odbyć specjalne szkolenie lub ukończyć co najmniej roczne studia podyplomowe umożliwiające uzyskanie odpowiedniej wiedzy. Konieczne jest także złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu na audytora efektywności energetycznej. Brak takich kwalifikacji uniemożliwia sporządzenie audytu efektywności energetycznej.
Według uzasadnienia nowelizacji, w praktyce oznacza to, że audyt nie zostanie uznany przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, jeśli wykona go osoba bez kwalifikacji ustawowych, nawet jeśli zrobiono go rzetelnie i fachowo.
..."
______________________________________________________________________________________
Więcej informacji na stronie: http://www.wnp.pl/wiadomosci/177521.html