This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Jesteśmy po dobrej stronie mocy

Jesteśmy po dobrej stronie mocy

Muzeum Śląskie w Katowicach gościło uczestników cyklu konferencji „Dobra Energia”, poświęconego promocji czystej energii i energooszczędnego budownictwa.

„Nie jest przypadkiem, że jednym z haseł promujących nasze województwo jest „Śląskie. Pozytywna energia”. Słyniemy w całym kraju z innowacyjności, która służy nam również do budowania i kształtowania świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Tak naprawdę to zadanie każdego z nas i nie ma cienia wątpliwości, że warto je podejmować” – przywitał uczestników katowickiej konferencji „Dobra Energia” wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka.

Jeszcze zanim rozpoczęły się panele tematyczne, przypomniano kilka danych statystycznych, tych dotyczących miast na całym świecie. Chociaż to one determinują rozwój pod każdą szerokością geograficzną, zajmują jedynie 3 proc. powierzchni globu, ale zamieszkuje w nich połowa całej ludzkości. Obecna migracja ów trend jeszcze pogłębi. Wg modeli statystycznych w 2060 r. w miastach ma żyć 70 proc. ludzi. Miasta zaś już teraz odpowiadają aż za 75 proc. emisji związków węgla. Według ekspertów nie ma wątpliwości co do tego, że przyszłość miast jest mocno złączona z przyszłością węgla i ropy. I szeroko rozumianego środowiska. Tu fachowcy kreślą dwa możliwe scenariusze. Wedle pierwszego w ciągu najbliższych lat nie wiele jednak się zmieni i nadal człowiek będzie pozyskiwał energię głównie z surowców kopalnianych. W drugim z kolei scenariuszu znawcy tematu także nie mówią o radykalnym odejściu od węgla i ropy. Zauważalny jednak tutaj jest zdecydowany większy udział w rynku odnawialnych źródeł energii (OZE).

..."

______________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=9214