This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Budować trzeba, ale jak przy tym zaoszczędzić?

Budować trzeba, ale jak przy tym zaoszczędzić?

Koszty budowy i eksploatacji budynków energooszczędnych, mogą być nawet o 37 proc. niższe niż w przypadku tych standardowych. Mniejsze koszty można uzyskać zarówno w domach mieszkalnych, jaki i budynkach użyteczności publicznej czy biurowych.

Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). Przeprowadzona analiza wykazała, że w przypadku każdego rodzaju budynku, bez względu na zastosowane w nim źródło energii, podniesienie standardu energetycznego skutkuje zmniejszeniem zużycia energii oraz obniżeniem kosztów zdyskontowanych, czyli obejmujących całkowite koszty budowy i całkowite koszty eksploatacji, w 20-letnim cyklu użytkowania.

Dla budynku mieszkalnego

Jak wykazują szacunki ekspertów KAPE, całkowicie opłacalne jest budowanie budynków mieszkalnych o prostej bryle - zarówno jedno- jak i wielorodzinnych, w bardzo wysokim standardzie, dochodzącym w niektórych przypadkach nawet do standardu budynku pasywnego o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Budynki bardziej efektywne energetycznie, zwłaszcza pasywne, generują mniejsze nakłady na inwestycję, utrzymanie, zakup energii oraz mniejsze koszty uniknięte.

Koszt budowy i 20-letniej eksploatacji budynku mieszkalnego o prostej bryle prostopadłościanu i powierzchni 81 m2, w przypadku gdy zasilany jest on gazem ziemnym i spełnia bardzo wysoki standard energetyczny, wynosi 390 tys. zł. i jest mniejszy o 53 tys. niż budynku w standardzie podstawowym. Dla budynków zasilanych olejem lub gazem płynnym lub energią z sieci ciepłowniczej, najniższy zdyskontowany koszt w cyklu użytkowania przypada na domy o najwyższym standardzie z zamontowaną pompą ciepła i kolektorem słonecznym.

..."

______________________________________________________________________________________

Wiecej informacji na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/budowac-trzeba-ale-jak-przy-tym-zaoszczedzic,36322_0.html