This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Dobre praktyki / Dobre praktyki w Mieście Katowice / Grupa Euro-Centrum

Grupa Euro-Centrum

Grupa Euro-Centrum zajmuje się głównie rozwojem technologii energooszczędnych i poszanowaniem energii w budynkach. Swoje cele realizuje konsekwentnie kilkoma kanałami. Po pierwsze w ramach Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego wspierany jest rozwój innowacyjnych technologii poprzez prowadzenie szeregu działań doradczych, szkoleniowych, edukacyjnych i badawczych.

Obecnie, Euro-Centrum Park Przemysłowy stanowi kompleks nowoczesnych budynków, które pełnią funkcję biurową, wystawową i konferencyjną. Na blisko 28 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, funkcjonuje blisko 100 firm, które zatrudniają ponad 1000 osób.

Grupa Euro-Centrum od początku współdziała z doświadczonymi przedstawicielami branży budowlanej i energetycznej, w tym uczelniami technicznymi i firmami skupionymi w ramach Euro-Centrum Klastra Technologii Energooszczędnych. Technologie i innowacje osiągnięte w wyniku takiej współpracy wdrażane zostały w kolejnych biurowcach Euro-Centrum Parku Przemysłowego. Wykorzystujące energooszczędne rozwiązania budynki Euro-Centrum pozwalają na prowadzenie zaawansowanych badań dla ośrodków naukowych związanych z Euro-Centrum.

Projekty kolejnych budynków bazują zarówno na sprawdzonych pomysłach europejskich, jak i na rozwiązaniach własnych (np. austriackiego biura Weizer Energie-Innovations-Zentrum, centrum biznesowego dla innowacyjnych firm, gdzie powstał pierwszy w Środkowej Europie duży biurowiec pasywny). Osobne problemy projektowe wiązały się z dostosowaniem projektu do warunków śląskich.

Oprócz konkretnych urządzeń na energooszczędność obiektów ma też wpływ ich konstrukcja. Zwarta forma zapewnia korzystną proporcję powierzchni ścian (które oddają ciepło) do powierzchni pomieszczeń (które tego ciepła wymagają). W obiektach zadbano o to, aby ciągi komunikacyjne nie wymagały za dnia dodatkowego oświetlenia. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom architektonicznym, również pomieszczenia biurowe korzystają ze sztucznych źródeł światła tylko w niewielkim stopniu - zlokalizowane są tak, by wszystkie miały dostęp do naturalnego oświetlenia.

Typowy innowacyjny budynek energooszczędny zużywa tylko 1/3 energii w porównaniu z takim samym budynkiem konwencjonalnym,. Dla osiągnięcia maksymalnej efektywności energetycznej, tak ze względów ekonomicznych, jak i w trosce o środowisko, w kompleksie zastosowano liczne technologie, m.in. system zarządzania BMS, pompy ciepła, system ogrzewania stropowego z funkcją chłodzenia BKT, żaluzje fasadowe oraz zaawansowany technicznie, duży system ogniw fotowoltaicznych.

 budynekEC 

 Dalsze informacje można znaleźć w materiale źródłowym: www.euro-centrum.com.pl/