This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Za dwa lata powstanie na Śląsku biogazownia za 16 mln zł

Za dwa lata powstanie na Śląsku biogazownia za 16 mln zł

Kosztem ok. 16 mln zł w powiecie bieruńsko-lędzińskim (Śląskie) powstanie biogazownia, wytwarzająca prąd i ciepło. Instalacja o mocy jednego megawata to jedna z pierwszych dużych inwestycji tego typu w woj. śląskim. Ma być gotowa jesienią 2013 roku.

Inwestorem jest spółka Eko Elektrownie SA. Jak poinformował w piątek PAP jej prezes, Grzegorz Gawroński, prace przy budowie ruszą w trzecim kwartale przyszłego roku. Wcześniej zakończą się prace dokumentacyjne i związane z budową procedury formalne.

"Podpisaliśmy już listy intencyjne dotyczące pozyskiwania biomasy na potrzeby instalacji. Będzie ona działać w oparciu o pozostałości po procesach rolniczych. Pozyskamy te materiały za darmo, ponosząc jedynie koszt ich transportu do biogazowni" - powiedział prezes.

Biogazownia powstanie w pobliżu Pszczyny, jednak już na terenie sąsiedniego powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Według prezesa, nie będzie to pierwsza biogazownia na Śląsku, ale z pewnością jedna z większych, bo dysponująca mocą jednego megawata. W przyszłości rozważane jest podwojenie mocy instalacji.

Inwestycja ma być finansowana ze środków własnych spółki Eko Elektrownie, emisji jej nowych akcji oraz obligacji, a także preferencyjnych kredytów. Zgodnie z przepisami, po uruchomieniu instalacji inwestor może liczyć na refundację nawet ok. 60 proc. kosztów ze środków publicznych.

Docelowo spółka chciałaby budować biogazownie w kolejnych gminach, na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie, oprócz projektu na Śląsku, firma przygotowuje także budowę elektrowni wodnej w Małopolsce - trwają rozmowy na temat dzierżawy działki pod tę inwestycję.

W woj. śląskim realizowanych i planowanych jest kilka projektów związanych z budową biogazowni, m.in. w Rzeczycach w gminie Rudziniec (za 26,6 mln zł) oraz w Kostkowicach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie biogazownia działa już od ubiegłego roku.
 

..."

_____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://www.wnp.pl/wiadomosci/154551.html