This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / W nowych budynkach sam kocioł węglowy już nie wystarczy

W nowych budynkach sam kocioł węglowy już nie wystarczy

Projekt ustawy o efektywności energetycznej nadkłada na właścicieli nowych budynków obowiązek ogrzewania ich z pomocą odnawialnych źródeł energii lub własnej instalacji kogeneracyjnej. Możliwe będzie także podłączenie do sieci zasilanej w 75 proc. energią z OZE, kogeneracji lub z ciepła odpadowego. Mówi o tym Włodzimierz Kędziora, ekspert Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

 

Sejmowa podkomisja przyjęła projekt ustawy o efektywności energetycznej. Jakie są jej najważniejsze zapisy dla sektora ciepłowniczego?

- Celem ustawy jest uzyskiwanie 9 proc. oszczędności energii finalnej do roku 2016. Projekt ustawy zawiera także postulat wprowadzania obowiązku stosowania efektywnego ogrzewania budynków. Ogrzewanie budynków pochłania najwięcej energii, więcej niż przemysł, stąd tak ważne jest efektywne jej wykorzystanie.

W projekcie ustawy o efektywności energetycznej zapisano wprowadzenie reguły w stosunku do nowych obiektów, o zapotrzebowaniu ciepła powyżej 50 kW (to obiekty większe od standardowych domków jednorodzinnych). Zasada będzie taka, że ubiegający się o pozwolenie na budowę takiego obiektu będzie musiał zaproponować: albo wybudowanie własnego odnawialnego źródła energii lub własnej instalacji kogeneracji lub wykorzystanie do ogrzewania budynku ciepła odpadowego z przemysłu. Jeśli ubiegający się o budowę nie chce takich indywidualnych rozwiązań a jest w zasięgu sieci ciepłowniczej, która jest zasilana w 75 proc. energią z OZE, kogeneracji lub z ciepła odpadowego, to musi się do takiej sieci przyłączyć. Chyba, że przedstawi audyt energetyczny, z którego będzie wynikało, że proponowane przez niego dowolnie wybrane rozwiązanie jest bardziej korzystne i efektywne energetycznie. Właściciel będzie więc miał różne możliwości do ogrzania budynku, muszą być one jednak energetycznie efektywne.

..."

 _____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://www.wnp.pl/wiadomosci/133094.html