This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Termomodernizacje w formule ESCO - oszczędności bez kosztów

Termomodernizacje w formule ESCO - oszczędności bez kosztów

Koszty ogrzewania, jakie ponoszą zarządcy budynków, znacząco obciążają budżet. Sytuacja niejednokrotnie wydaje się patowa - wysokie opłaty za energię pochłaniają środki, które mogłyby być przeznaczone na inwestycje zmniejszające energochłonność obiektów. Tymczasem kompleksowa termomodernizacja pozwalająca na uzyskanie dużych oszczędności energii jest możliwa bez inwestowania własnych funduszy.

Odpowiedzią na konieczność zmniejszenia kosztów energii cieplnej i elektrycznej przy braku środków na przeprowadzenie takiej inwestycji jest współpraca z firmą realizującą modernizacje budynków w formule ESCO. Możliwość, z której mogą skorzystać zarówno zarządzający obiektami użyteczności publicznej, takimi jak szkoły, szpitale, urzędy gmin, instytucje kultury, jak i wspólnoty mieszkaniowe oraz administratorzy budynków prywatnych, obejmuje kompleksową obsługę i realizację inwestycji. Modernizacje finansuje firma oferująca usługi w formule ESCO, a poniesione przez nią nakłady są spłacane z oszczędności wynikających z obniżenia zużycia energii.

Termomodernizacja - więcej niż docieplenie

Wbrew funkcjonującej w powszechnej świadomości opinii termomodernizacje budynków nie ograniczają się do wykonania docieplenia. Współpraca z firmą ESCO rozpoczyna się od przeprowadzenia audytu energetycznego, na podstawie którego klient - gmina, powiat czy zarządca nieruchomości - otrzymuje informacje o tym, jakiego rodzaju inwestycje są zasadne w jego przypadku i jakie konkretne oszczędności przyniosą. A te często są znaczne. Na przykład modernizacja Teatru Narodowego w Pradze obniżyła o ponad 50% pierwotne koszty energii elektrycznej i cieplnej, a roczne, gwarantowane oszczędności wyniosły równowartość 1,5 mln zł.

Tak wysokie oszczędności są możliwe do uzyskania dzięki temu, że w zakres prac termomodernizacyjnych, prócz docieplenia, niejednokrotnie wchodzą również modernizacje instalacji wewnętrznych, węzłów cieplnych, montaż systemów zarządzania energią, a nawet budowa nowych źródeł wytwórczych ciepła, takich jak panele słoneczne. Możliwa jest również realizacja prostych działań, na które w budżecie zawsze brakuje pieniędzy - wymiana stolarki okiennej i drzwiowej czy wymiana przeszkleń wewnątrz budynków.

..."

____________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/termomodernizacje-w-formule-esco-oszczednosci-bez-kosztow,86236.html