This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Sprawdzili stan energetyczny budynków w całej Polsce

Sprawdzili stan energetyczny budynków w całej Polsce

Jak wynika z pierwszego raportu o stanie energetycznym budynków, wciąż wiele kluczowych kwestii ujętych w wytycznych unijnych nie jest realizowanych. Obowiązek egzekwowania certyfikacji energetycznej udało się wprowadzić tylko w stosunku do nowych budynków.

Certyfikacja energetyczna funkcjonuje w Polsce od ponad dwóch lat. Udało się przez ten okres wprowadzić obowiązek jej egzekwowania w stosunku do budynków nowych, wykształcić rzeszę certyfikatorów, czy też zaznajomić społeczeństwo z pojęciem charakterystyki energetycznej.

Jednak czy zapewnia to realizację celów dyrektywy jakie przed Polską postawiła Unia Europejska?  Na to pytanie pomaga odpowiedzieć raport „Stan energetyczny budynków w Polsce” opracowany przez firmę BuildDesk Polska

Raport  zawiera szczegółowe informacje na temat 50 tysięcy budynków – m.in. wartości ich parametrów energetycznych, źródeł energii czy też parametrów przegród. Wynika z niego, że niestety wciąż szereg kluczowych kwestii ujętych w wytycznych unijnych nie jest realizowana. Brak interpretacji prawa krajowego dodatkowo powoduje ewidentne pomijanie wymagań dyrektywy. Tak jest w przypadku zapisów dotyczących obowiązkowej certyfikacji budynków z rynku wtórnego. W Polsce wymóg ten w praktyce nadal nie obowiązuje.

- Martwy obowiązek certyfikacji energetycznej w stosunku do rynku wtórnego skutkuje brakiem informacji na temat budynków. Informacje pochodzące zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego są niezwykle istotne ze względu na proces planowania polityki energetycznej całego kraju – twierdzi Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający BuildDesk Polska.

 

..."

 _____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/,14298.html