This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Smogowe tablice, czyli smogowy alarm dla dzieci

Smogowe tablice, czyli smogowy alarm dla dzieci

W Katowicach, Rybniku i Sosnowcu przedszkolaki wiedzą, kiedy z powodu smogu nie wyjdą na spacer. Informują je o tym „smogowe tablice”.

6-letni Łukasz z Przedszkola Miejskiego nr 85 w Katowicach o smogu wie całkiem sporo. – To chmura dymu, która kłębi się nad miastem i zrobiona jest ze spalin – tłumaczy. Podobnie jak koledzy rozumie, że kiedy smog wisi nad miastem, lepiej na spacer nie wychodzić. – Czujemy wtedy nieświeże powietrze i możemy kaszleć – wyjaśnia. Przedszkolaki mogą już teraz sami sprawdzać, czy normy są przekroczone. Przed wejściem do przedszkola kolorowy wykres pokazuje, jaka jest jakość powietrza i czy zabawa na świeżym powietrzu będzie tego dnia w ogóle możliwa. Podobne rozwiązanie wprowadzono również w Rybniku oraz Sosnowcu.

Czujniki w przedszkolach W Katowicach, już w marcu ubiegłego roku, wprowadziliśmy dokument (tzw. plan działań krótkoterminowych – przyp. red.), na podstawie którego w miejskich placówkach pojawia się informacja o złej jakości powietrza – tłumaczy Daniel Wolny z Wydziału Kształtowania Środowiska UM w Katowicach. – Opisane są w nim cztery poziomy alarmów smogowych, oparte o dane z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. To na nich opieramy wysłanie komunikatu do placówek – wyjaśnia.

..."

______________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.dziennikzachodni.pl/regiony/a/smogowe-tablice-czyli-smogowy-alarm-dla-dzieci,11775541/