This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Śląskie samorządy mają pomysł na walkę ze smogiem

Śląskie samorządy mają pomysł na walkę ze smogiem

• Billboardowa kampania zachęcająca do zmiany źródła ciepła czy cykl prezentacji spalania węgla bez dymu – to kolejne pomysły miast woj. śląskiego na ograniczanie niskiej emisji. • Do dbałości o czyste powietrze zachęcają w ten sposób władze Rybnika oraz Mikołowa.

Centralna oraz zachodnia część woj. śląskiego to miejsca, gdzie szczególnie zimą oddycha się bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Przyczyną jest głównie smog, efekt przede wszystkim tzw. niskiej emisji. To efekt spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach, paliw niskiej jakości, czasem odpadów.

Dlatego na początku sezonu grzewczego lokalne samorządy zaczęły m.in. zapowiadać kontrole spalanych przez mieszkańców paliw, apelować do nich o współpracę i zgłoszenia w tym zakresie, wyposażać straże miejskie w wymagane dokumenty czy nawiązywać współprace z rzeczoznawcami. Część miast organizowała też np. spotkania szkoleniowo-informacyjne dla mieszkańców.

Obok tego zaczęły pojawiać się inne pomysły. Biuro prasowe rybnickiego magistratu poinformowało o początku kampanii promocyjno-informacyjnej "Nadchodzi błękit". Rozmieszczone w mieście billboardy pokazują mieszkańców Rybnika, którzy wymienili swoje źródło ciepła i przekonują osiągniętymi w ten sposób korzyściami.

"Pokazywanie konkretnych przykładów - sąsiadów i znajomych - ich dobre praktyki, których efekty widzimy w najbliższym otoczeniu, sprawiają, że znacznie łatwiej nam uwierzyć, że i my możemy w sprawdzony sposób osiągnąć równie dobre rezultaty" - uznał cytowany w informacji prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

..."

____________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: 

http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/slaskie-samorzady-maja-pomysl-na-walke-ze-smogiem,86587.html