This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Oczyszczanie powietrza przyspieszy globalne ocieplenie

Oczyszczanie powietrza przyspieszy globalne ocieplenie

O około jeden stopień wzrośnie średnia temperatura na świecie do 2030 r. Stanie się tak za sprawą oczyszczania powietrza – wynika z zakończonych właśnie badań nad jakością powietrza. Jedną z 48 instytucji zaangażowanych w badania był Uniwersytet Warszawski, a koordynatorem projektu w Polsce była prof. Hanna Pawłowska z Instytutu Geofizyki UW.

"Cząsteczki aerozoli w atmosferze maskują prawdziwe tempo efektu globalnego ocieplenia wywołanego emisją gazów cieplarnianych. Nowe badania wskazują, że chłodzący wpływ aerozoli zmniejszy się znacząco do 2030 r." – napisano w informacji prasowej po zakończeniu badań.

Naukowcy szacują, że właśnie taki wpływ na klimat będzie miało zastosowanie nowych technologii, ograniczających zanieczyszczenie powietrza przez zakłady przemysłowe. Nie oznacza to jednak, że zanieczyszczenia są dobre i nie musimy ich unikać. Szkodliwe substancje rozpylone w powietrzu, jak podkreślają autorzy badań, powodują w Europie rocznie tysiące przedwczesnych zgonów.

Dlatego podstawowym celem międzynarodowych badań było znalezienie skutecznych sposobów ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w Europie.

"Ustaliliśmy, że zmniejszenie emisji amoniaku jest jedną z najwydajniejszych metod ograniczenia koncentracji aerozoli w atmosferze i może poprawić jakość powietrza w Europie. Zmniejszenie emisji tlenków azotu również daje efekty, ale może z kolei spowodować wzrost stężenia ozonu, a to ma negatywny wpływ na jakość powietrza. Redukcja emisji dwutlenku siarki pomoże oczyścić powietrze z cząsteczek aerozoli głównie w rejonie Morza Śródziemnego" – wyjaśniają naukowcy.

O wiele większym wyzwaniem, jak dodają, jest ograniczenie stężenia cząsteczek związków organicznych w powietrzu. Wymagałoby to znacznego zmniejszenia emisji spalin samochodowych i dymu ze spalanej biomasy.

..."

_____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://www.chronmyklimat.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=12909:oczyszczanie-powietrza-przyspieszy-globalne-ocieplenie&catid=9:naukaoklimacie&Itemid=104