This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Nowa groźba energetyzuje samorządowców

Nowa groźba energetyzuje samorządowców

- Rząd próbuje przerzucić odpowiedzialność za politykę energetyczną na poziom lokalny - alarmują samorządowcy. O roli samorządu lokalnego w polityce energetycznej państwa rozmawiano podczas międzynarodowej konferencji ,,Rozwój energetyki innowacyjnej - budowanie bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin’’ w Bielsku- Białej.

Dyskusja potoczyła się w całkiem niespodziewanym kierunku. Wychodzi bowiem na to, że samorządowcy uważają, że polityka energetyczna nie musi być koniecznie określana w Warszawie - samorządowcy chcą współpracować - ale twierdzą, że zaproszenie do współdziałania od rządu i sejmu przyszło zdecydowanie za późno i boją się, że po raz kolejny będzie to tylko przerzucenie problemu na ich barki.

Poseł Andrzej Czerwiński, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz sejmowej podkomisji ds. energetyki podkreślił, że rząd jest otwarty na podejmowanie wspólnych decyzji i kroków w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin.

- Bardzo liczę na to, że będziemy mogli złożyć rekomendację następnemu parlamentowi, żeby przyjąć pewne rozwiązania prawne, które przekażą część zadań dotyczących polityki energetycznej jednostkom samorządu terytorialnego - podkreślił poseł. 

Mowa o zadaniach dotyczących sporządzenia bilansu energetycznego kraju. Zdaniem posła Czerwińskiego do zadań samorządów należałoby zbilansowanie regionalnych zasobów energetycznych.

Co na to przedstawiciele władz lokalnych? Przede wszystkim podkreślają, że dość późno zaczęto o takich sprawach myśleć.

 - W ciągu tych 21 lat traktowano samorządy nieuczciwie i niepoważnie, i po 21 latach razem działać nie będzie łatwo - zaznaczył Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich.

 

..."

 _____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/,22003.html