This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Największy przetarg na zakup energii przez samorządy

Największy przetarg na zakup energii przez samorządy

193 GWh energii elektrycznej chce kupić 20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 samorządowych instytucji, spółek i szpitali. W siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego 12 kwietnia br. zostało podpisane porozumienie w sprawie grupowego zakupu energii elektrycznej.

Samorządy chcą kupić 193 GWh dla 4,5 tysiąca punktów poboru energii.

- Jesteśmy pionierami. Jeszcze nikt przed nami nie ogłaszał tak dużego przetargu na zakup energii - podkreśla przewodniczący GZM, prezydent Dawid Kostempski. To z inicjatywy Metropolii "Silesia" doszło do podpisania porozumienia.

Ostatecznie do porozumienia w sprawie grupowego zakupu energii elektrycznej przystąpiło 20 samorządów. Oprócz 12 miast z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (Katowice, Tychy, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice, Świętochłowice, Zabrze, Piekary Śląskie, Jaworzno, Bytom, Zabrze) wspólnym zakupem energii elektrycznej są jeszcze zainteresowane następujące samorządy: Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry oraz Powiaty Mikołowski i Zawierciański.

Spośród miast Metropolii "Silesia" porozumienia nie podpisały Gliwice oraz Ruda Śląska. Pierwsza z gmin od początku deklarowała, że nie jest zainteresowana tą inicjatywą, natomiast Ruda Śląska nie wyklucza przystąpienia do porozumienia w następnym okresie.

- Liczymy na kilku czołowych graczy na rynku. Decydować będzie cena. Ten, kto zaoferuje najniższą stawkę za 1 MWh, otrzyma cały kontrakt na dostawę około 193 GWh energii do 20 gmin - powiedział przewodniczący GZM, Dawid Kostempski.

Startujące w przetargu gminy mogą liczyć na oszczędności od kilku do kilkunastu procent rocznie.

Przetarg obejmuje około 4,5 tysiąca punktów poboru energii. To sprawia, że jest on największym, spośród dotychczas przeprowadzonych tego typu zamówień publicznych w Polsce. Porozumienie szczegółowo precyzuje ile prądu kupią poszczególne samorządy. I tak najwięcej trafi do Katowic - 29,7 GWh, Sosnowca - 18,6 GWh oraz Bytomia - 16,6 GWh.

..."

_________________________________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.wnp.pl/wiadomosci/najwiekszy-przetarg-na-zakup-energii-przez-samorzady,167400_1_0_0_0_0.html