This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Nadchodzi lawina zmian w legislacji o efektywności energetycznej

Nadchodzi lawina zmian w legislacji o efektywności energetycznej

Rzeczy, które w tej chwili dzieją się w Brukseli, jeżeli chodzi o politykę energetyczną, zwłaszcza w obszarze efektywności energetycznej, dzieją się w tempie jak na Brukselę bardzo szybkim. Będą one miały implikacje dla Polski, również jeżeli chodzi o planowanie wydatkowania funduszy strukturalnych - ocenił Krzysztof Gierulski z DG Energia Komisji Europejskiej, podczas konferencji "Program Infrastruktura i Środowisko na półmetku - energetyka"

W środę 16.03.2011 r. w Warszawie odbyła się konferencja "Program Infrastruktura i Środowisko na półmetku - energetyka" podczas, której Krzysztof Gierulski z DG Energia Komisji Europejskiej przedstawił zakres planowanych zmian legislacyjnych na szczeblu Unii Europejskiej, dotyczących efektywności energetycznych.

- Toczy się proces dość gruntownej nowelizacji istniejącej legislacji europejskiej, jeśli chodzi o oszczędzanie energii - mówił Krzysztof Gierulski, który oceniał, że obecne regulacje dotyczące efektywności energetycznej nie do końca są spójne. W jego ocenie możliwości oszczędzania energii są właściwie we wszystkich sektorach, a rynek nie do końca w tym pomaga.

Nie wszystkie kierunki zmian Gierulski ujawnił. Mówiąc o nowych regulacjach dla kogeneracji, związanych z odzyskiem ciepła, wyjaśniał, że nie ma mandatu, żeby mówić o szczegółach, ale wskazany zakres prac pokazuje, że faktycznie nie będą to o kosmetyczne poprawki. I nie chodzi tylko przykładowo o ustalenie kryteriów efektywności energetycznej urządzeń, które kupuje sektor publiczny, mający pełnić wzorcową rolę w oszczędzaniu energii.

- W zeszłym roku została przyjęta nowelizacja dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej w budynkach, ale kilka rzeczy nam nie do końca się domknęło. Nie będzie kolejnej nowelizacji tej dyrektywy. Sprawy zostaną rozwiązane w trochę inny sposób. W każdym razie istotne jest tutaj zapewnienie odpowiedniego finansowania dla termomodernizacji istniejących budynków również w mieszkalnictwie i wsparcie dla firm typu esco, czyli świadczących usługi energetyczne - mówił Krzysztof Gierulski.

Ponadto oceniał on, że jednym z ważnych elementów istniejącej dyrektywy o usługach energetycznych, który nie działa do końca dobrze we wszystkich krajach, jest system zobowiązań dla sektora energetycznego.

 

..."

_____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://www.wnp.pl/wiadomosci/nadchodzi-lawina-zmian-w-legislacji-o-efektywnosci-energetycznej,135157_1_0_0_0_0.html