This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Kiedy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny?

Kiedy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny?

Kolektory słoneczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Jest to głównie zasługą uruchomionego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu 45-proc. dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów. Jak wyjaśniają eksperci M&L Lipińscy Domy, dzieje się tak również dlatego, że to wciąż jedno z najtańszych proekologicznych rozwiązań służących pozyskiwaniu i wykorzystaniu energii.

 Na rynku znaleźć można instalacje w cenie od 10 tys. złotych. W tej kwocie mamy zapewnioną najprostszą funkcję, czyli ogrzanie wody użytkowej dla 3-4 osobowej rodziny. Jeśli chcemy taką instalację rozbudować o dodatkowe możliwości (integracja z istniejącym systemem ogrzewania, zwiększenie powierzchni baterii, możliwość podgrzania wody w basenie), to koszt może się zwielokrotnić. W zasadzie nie ma górnej granicy cenowej i zależy ona głównie od wymagań inwestora i od zasobności jego portfela - tłumaczą eksperci M&L Lipińscy Domy, firmy projektującej domy jednorodzinne.

Ich zdaniem najprostszą analizą opłacalności takiej inwestycji jest zrobienie porównania między kosztami kolektorów słonecznych a eksploatacją tradycyjnych systemów.

- Wynika z niej, że najczęściej zwrot nakładów na kolektory następuje po około 10 latach. Jednak ten czas może się różnić w zależności od przyjętej filozofii. Zwolennicy teorii, że ceny paliw tradycyjnych będą stale rosły, co jest wielce prawdopodobne, będą liczyć na to, że instalacja solarna zwróci się szybciej. Z drugiej strony kolektory mogą ulec zniszczeniu na skutek działania różnych zjawisk atmosferycznych lub cena za konserwację i bieżącą obsługę instalacji może wzrosnąć - tłumaczą dalej eksperci.

Inwestorzy zainteresowani zakupem i montażem tego typu instalacji podkreślają jeszcze inne ich zalety. Oprócz realnych oszczędności na ogrzewaniu, które w skali roku wynoszą około 1 tys. zł w przypadku domu jednorodzinnego, koszt eksploatacji instalacji solarnych jest stosunkowo niski. 

..."

_____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://www.wnp.pl/wiadomosci/147682.html