This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Efektywność energetyczna - Yeti czy rzeczywistość?

Efektywność energetyczna - Yeti czy rzeczywistość?

Efektywność energetyczna w polskich warunkach przypomina potwora z Loch Ness lub Yeti - wszyscy o tym mówią, a mało kto widział. Są w Polsce jednak przykłady dobrych działań energooszczędnych jak np. miasto Częstochowa, zakłady Opla w Gliwicach czy ArcelorMittal Poland.

O konkretnych działaniach proefektywnościowych rozmawiano podczas panelu "Efektywność energetyczna - dobre praktyki w polskich realiach", jaki się odbył podczas Forum Polska Efektywna Energetycznie.

Jednym z największych krajowych konsumentów energii jest ArcelorMittal Poland, zużywający rocznie ok. 2,7 TWh energii elektrycznej, 200 mln metrów sześć. gazu ziemnego, oraz duże ilości ciepła, gazu koksowniczego i wielkopiecowego. Andrzej Curyło, dyrektor zakładów energetycznych ArcelorMittal Poland poinformował, że w podmiotach wchodzących w skład grupy w Polsce już w 2006 r. przeprowadzono tzw. przeglądy energetyczne oraz inwentaryzację i przeglądy wszystkich instalacji produkcyjnych pod kątem efektywności i redukcji zużycia mediów. Powstało wówczas kilkaset projektów ukierunkowanych na zużycie mediów energetycznych - część z tych pomysłów już została zrealizowana, inne są w trakcie realizacji lub czekają do realizacji w najbliższych latach. Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu blisko 2 tys. pracowników (20 proc. załogi w Polsce) powstało kilka tysięcy mniejszych projektów proefektywnościowych, których większość jest na bieżąco realizowana.

Świat wymaga i kontroluje

W koncernie prowadzone są tzw. audyty crossowe. Oznacza to, że specjaliści odpowiadający za sprawy energetyczne z jednego podmiotu wchodzącego w skład grupy jadą do innego, aby tam zrobić przegląd urządzeń i technologii pod kątem zużycia mediów energetycznych i zaproponować energooszczędne rozwiązania.

O wadze efektywności energetycznej świadczy fakt, że zarząd koncernu ArcelorMittal co miesiąc porównuje zużycie energii we wszystkich swoich zakładach na całym świecie.

Bronisław Pytel, główny energetyk General Motors Manufacturing Poland, czyli fabryki Opla w Gliwicach, zwraca uwagę, że w czasach kryzysu, kiedy jest za dużo sił wytwórczych w przemyśle, produkcję lokuje się tam, gdzie ściśle kontroluje się koszty i jakość produkcji i bierze się pod uwagę inne czynniki jak elastyczność w podejściu do pracy i szybkość wdrażania nowych produktów. Tylko te firmy, które potrafią prowadzić biznes w ten sposób mają rację bytu na rynku.

..."

_____________________________________________________________________________________________

Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie:

http://hutnictwo.wnp.pl/efektywnosc-energetyczna-yeti-czy-rzeczywistosc,152095_1_0_0.html