This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Ciepło systemowe to najtańszy sposób ogrzewania

Ciepło systemowe to najtańszy sposób ogrzewania

Badanie opinii publicznej na zlecenie Grupy GPEC pokazało, że prawie połowa Polaków utrzymuje zbyt wysokie temperatury w swoich domach, jednak z drugiej strony aż 64 proc. jest świadomych, że Ciepło Systemowe to najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania.

Badania pokazały, że duża część ludności Polski utrzymuje zimą w swoich pokojach dziennych zbyt wysoką temperaturę: aż 50 proc. deklaruje, że wynosi ona 24 stopni Celsjusza i więcej. Jednocześnie 68 proc. mówi, że ważna jest dla nich dbałość o środowisko naturalne. Tymczasem najbardziej optymalna i najzdrowsza dla człowieka temperatura to 20-21 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka nie tylko wpływa na zwiększenie rachunków za energię, ale także nie sprzyjają zdrowiu i powoduje przesuszanie pomieszczeń.

Na zużycie energii wpływa także sposób wietrzenia pomieszczeń. Spośród ankietowanych, aż 31 proc. uchyla okno kilka razy dziennie na kilka minut, nie wiedząc, że wietrzenie przez uchylanie powoduje utratę ciepła i ruch powietrza jedynie w okolicach okna. Efektywne wietrzenie zimą powinno być krótkie i intensywne. Dodatkowo 38 proc. Polaków zasłania grzejniki meblami, przez co ciepło nie może swobodnie rozejść się po mieszkaniu i dużo mniej efektywnie jest wykorzystywane do jego ogrzania.

Stawką w kwestii zmniejszenia zużycia energii jest także poprawa jakości powietrza w miastach. Aktualnie produkcja energii powstającej w wyniku spalania węgla kamiennego lub brunatnego jest coraz bardziej ograniczana poprzez likwidację starych i nieefektywnych kotłowni opalanych koksem, węglem i podłączanie zasilanych przez nie obszarów do nowoczesnych systemów ciepłowniczych.

- W nowoczesnych elektrociepłowniach węgiel spalany jest kilkukrotnie efektywniej niż w domowych piecach czy kotłowniach węglowych, czego efektem jest zredukowana emisja szkodliwych dla środowiska i ludzi substancji - mówi Grzegorz Blachowski, kierownik działu strategii i projektów Grupy GPEC. 

..."

________________________________________________________________________________________

Więcej na stronie: http://www.wnp.pl/wiadomosci/242100.html