This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Jeszcze więcej oszczędności - przetarg na dostawę energii

Jeszcze więcej oszczędności - przetarg na dostawę energii

Spółka Tauron dostarczy ponad 291 GWh energii elektrycznej do 26 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 120 samorządowych spółek i instytucji. Oszczędności, jakie powstały w wyniku przetargu wynoszą ponad 13 mln złotych.

- W grupie siła. Po raz kolejny udowodniliśmy, że razem możemy osiągnąć więcej – podkreślił przewodniczący GZM Dawid Kostempski. Zgodnie ze złożoną ofertą spółka Tauron dostarczy 291 gigawatogodzin  energii całej grupie za niespełna 73 mln zł.  Tymczasem wszystkie podmioty tworzące grupę zakupową zarezerwowały na ten cel prawie 100 mln złotych. Realne oszczędności liczone w stosunku do cen płaconych przez gminy w tym roku wynoszą ponad 13  mln zł, czyli 19 procent. Średnią stawkę za jedną megawatogodzinę energii elektrycznej udało się w wyniku przetargu obniżyć o 47,84 zł, do 199,57 zł.

Dla przykładu największe oszczędności osiągnęło miasto Katowice w wysokości prawie 3 mln zł  Zabrze – blisko 900 tys. zł, a najmniejszy uczestnik postępowania - gmina Świerklaniec, ponad 40 tys. zł, co stanowi niecałe 22% oszczędności.

Przypomnijmy, że grupa zakupowa samorządów z terenu województwa śląskiego już w ubiegłym roku osiągnęła blisko 8 mln zł oszczędności z tytułu wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 pozostałych podmiotów, a wolumen wynosił 191 GWh.

Za zaoszczędzone w tegorocznym przetargu pieniądze można wybudować np. 90 kilometrów ścieżek rowerowych albo 45 boisk szkolnych. Kwota ponad 13 mln zł wystarczyłaby również na zakup 15 autobusów komunikacji miejskiej. Może to być wkład własny miast do projektów unijnych o wartości 90 mln zł.  Warto również podkreślić, że 13 mln zł to trzyletni budżet Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Uczestnicy przetargu zamawianą energię przeznaczą na oświetlenie ulic oraz potrzeby lokali i obiektów samorządowych. Wśród tych ostatnich są placówki służby zdrowia  wraz ze szpitalami oraz samorządowe jednostki kultury. W sumie przetarg obejmuje ponad 9,9 tysiąca punktów poboru energii. – W porównaniu do ubiegłorocznego przetargu grupa zakupowa zwiększyła się o prawie 100 GWh, to wskazuje, iż gminy widzą sens w działania w grupie zakupowej – podkreśla prezydent Dawid Kostempski.

..."

_________________________________________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.gzm.org.pl/gzm_new/index.php?option=com_content&view=article&id=1927:jeszcze-wicej-oszczdnoci&catid=45:aktualnoci&Itemid=31