This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Termomodernizacje domów jednorodzinnych. Bez ogólnopolskiego programu ani rusz

Termomodernizacje domów jednorodzinnych. Bez ogólnopolskiego programu ani rusz

Choć o termomodernizacji mówi się bardzo dużo, niemal wszystkie nakłady idą na obiekty użyteczności publicznej. Tymczasem, jak pokazują badania, aż 7 na 10 domów w Polsce jest ocieplonych słabo albo wcale. Ministerstwo rozwoju zapowiada opracowanie jeszcze w tym półroczu programu wsparcia, który pomoże wyeliminować ubóstwo energetyczne.

Nie wiadomo kto miałby programem zarządzać. Do wsparcia osób fizycznych nie kwapi się NFOŚiGW. Po wycofaniu się z programu Ryś, przekazał odpowiedzialność w tym zakresie wojewódzkim funduszom, ale tylko nieliczne kierują ofertę do domów jednorodzinnych. 

Krajowy systemu wsparcia powinien łączyć formę pożyczki i dotacji oraz zakładać dostęp do doradztwa energetycznego - rekomenduje Instytutu Ekonomii Środowiska.   

Ministerstwo Rozwoju, zapewnia że pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem problemu smogu w Polsce. Oprócz rozporządzeń dotyczących kotłów oraz jakości paliw, wdrożony ma być monitoring stanu powietrza, akcje edukacyjne oraz zapewnione wsparcie dla termomodernizacji domów jednorodzinnych.

- Do połowy roku przygotowany zostanie systemowy program termomodernizacji, by ocieplić ponad 60 proc. dziurawych - jak szwajcarski ser - polskich domów - zapowiedziała pod koniec lutego wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak dodała, problem ze smogiem w wielu miejscach Polski, wiąże się z ubóstwem energetycznym, bo ludzie nie dlatego spalają paliwa złej jakości że tak chcą, ale dlatego, że na nic innego ich nie stać.
Według Instytutu Badań Strukturalnych w Polsce ubóstwo energetyczne dotyka 9,6 proc. gospodarstw domowych, czyli ponad 4 mln osób. Z badań Instytutu wynika, że najbardziej zagrożone są osoby samotne mieszkające w dużych domach na wsi, lokatorzy starych, komunalnych kamienic w miastach, rodziny wielodzietne mieszkające w dużych wiejskich domach, oraz ubodzy mieszkańcy wolnostojących domów na wsi i w małych miejscowościach.

..."

____________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/termomodernizacje-domow-jednorodzinnych-bez-ogolnopolskiego-programu-ani-rusz,90178.html