Postawił w Zakopanem antysmogowy dom. “Od wiosny do jesieni budynek jest energetycznie samowystarczalny”
Antysmogowy, czyli jaki?
Jadę zakopianką, widok za oknem stanowią głównie reklamy, bo małopolska znika za szaro-białą smugą, która może być mgłą, a może być smogiem. Od progu miasta taki korek, że pozwalające go uniknąć “skręć w lewo” przynosi ulgę. Jak chcę uciekać zimą od smogu w góry, to raczej nie do Zakopanego – właśnie przez takie obrazki.
Jeśli moje myślenie o Podhalu jest krzywdzące, to tym razem jadę zobaczyć coś, co ma je trochę zmienić.
“Sektor budownictwa mieszkaniowego jest największym konsumentem energii. Wciąż większym niż transport, przemysł i handel. Jeśli mówimy o strukturze smogu, to tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców domowych, mają w nim około 50 proc. udziału. Mimo to technologie energooszczędne są często pomijane w debacie o czystości powietrza” – mówił na łamach Smoglab dr hab. inż. arch. Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej.
Wie o tym Bartłomiej Zubek i dlatego rok temu zbudował w swoim rodzinnym mieście Tatra Green House – reklamujący się jako antysmogowy domek dla turystów. Antysmogowy, bo nie wypuszcza żadnego dymu na zewnątrz, ani nie wpuszcza żadnych zanieczyszczeń z zewnątrz. Jako obiekt komercyjny ma też być elementem kampanii edukacyjnej. Właściciel chce pokazywać innym, że budownictwo energooszczędne to nie jakiś wymysł, a realna opcja do życia lub prowadzenia biznesu.
..."
_______________________________________________________________________
Więcej na stronie: https://smoglab.pl/dom-pasywny-antysmogowy-dom-i-na-nim-zarabia-ale-nie-chodzi-tylko-o-zysk/?fbclid=IwAR0UApLazyPJ26YdrYr0zJMsPV8jh1auc9hEmBhzfmFomv-ZOvgm8_8rmYE