This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Pojemność polskich magazynów gazu przekroczyła 3 mld m sześc.

Pojemność polskich magazynów gazu przekroczyła 3 mld m sześc.

Około 100 mln m sześc. gazu będzie można za pięć lat zgromadzić w podziemnym magazynie w Kosakowie (Pomorskie), którego budowa ruszyła końcem maja. Po zakończeniu inwestycji za 11 lat jego pojemność sięgnie 250 mln m sześc.

Odbierana z głębokości 1000-1200 m solanka będzie sprzyjała zwiększeniu zasolenia Zatoki Puckiej. Gmina liczy na wpływy do budżetu i nowe miejsca pracy. W już istniejących w Polsce podziemnych magazynach można zgromadzić 1,66 mld m sześc. gazu. Do 2015 r. ich pojemność ma wzrosnąć do 3,86 mld m sześc.

Aby za 6 lat móc magazynować taką ilość gazu, program Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przewiduje zainwestowanie w tym czasie około 4 mld zł. Budowa w Kosakowie wpisuje się w ten scenariusz – informuje Rafał Pazura z zespołu prasowego PGNiG.

Magazyn we wsi Mosty na terenie gminy Kosakowo jest usytuowany na końcu lokalnego systemu przesyłowego Gustorzyn-Gdańsk. Generalnym wykonawcą obiektu jest – należąca do Grupy PGNiG – firma Investgas SA. Koszt inwestycji wyniesie około 700 mln zł.

..."

__________________________________________________________________

Więcej na stronie: http://nettg.pl/news/11096/w-zlozu-soli-kamiennej-mechelinki-powstanie-magazyn-gazu