This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Plastik w oceanach: fakty, skutki oraz nowe przepisy UE

Plastik w oceanach: fakty, skutki oraz nowe przepisy UE

Do 2050 r. w oceanach może znaleźć się wagowo więcej plastiku niż ryb. Nowe przepisy UE podejmują kwestię utraconych narzędzi połowowych oraz dziesięciu najczęściej znajdowanych na wybrzeżach Europy jednorazowych produktów plastikowych.

Skutki jednorazowego używania i wyrzucania opakowań plastikowych są już wszędzie widoczne na wybrzeżach mórz i oceanów. Odpady plastikowe coraz bardziej zanieczyszczają oceany, a według jednej z ocen do roku 2050 w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb.

Nowe przepisy UE, przyjęte przez posłów 24 października br., podejmują kwestię utraconych narzędzi połowowych oraz dziesięciu najczęściej znajdowanych na wybrzeżach Europy jednorazowych produktów plastikowych. Te dwie grupy odpadów stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Plastik nie tylko zaśmieca wybrzeża, ale też szkodzi zwierzętom morskim, które zaplątują się w większe odpady, a mniejsze mylą z pożywieniem. Przyswajanie cząsteczek tworzyw sztucznych może powodować niewłaściwe trawienie normalnego pożywienia i przyciągać do ich organizmów toksyczne zanieczyszczenia chemiczne. Ludzie spożywają plastik występujący w łańcuchu pokarmowym. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób wpływa to na ludzkie zdrowie.

 

..."

_________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/plastik-w-oceanach-fakty-skutki-nowe-przepisy-5808.html