This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Planowanie działań energooszczędnych na Ukrainie - wizyty studyjne

Planowanie działań energooszczędnych na Ukrainie - wizyty studyjne

 

     pnt_logo_1       pauci_logo             

         
W październiku z wizytą studyjną do Katowic przyjechali specjaliści ministerialni i przedstawiciele zarządów miast Ukrainy. Kilka tygodni później grupa dziennikarzy. Wczoraj zaś w Euro-Centrum Parku pojawili się ukraińscy samorządowcy.  Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny doradzał jak planować działania energooszczędne na Ukrainie.

Grupy studyjne przyjeżdżają, aby poznać  polskie doświadczenia w zakresie oszczędzania energii
w budynkach. W ramach projektu „Dla dobra budżetu i klimatu - planowanie działań energooszczędnych w Ukrainie” finansowanego ze środków programu Polska Pomoc 2010 MSZ RP, Śląsk odwiedzają przedstawiciele grup odpowiedzialnych za upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań energooszczędnych w miastach.
- Odbiorcami naszego projektu są miasta, gdyż te są najbardziej otwarte na inwestycje w rozwiązania energooszczędne na Ukrainie – mówi Krzysztof Filcek, Zastępca Dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI  (Poland-America-Ukraine Cooperation Initiative), która koordynuje projekt. – To one ponoszą wysokie koszty związane z zakupem energii i one mogę najwięcej zaoszczędzić na zwiększeniu efektywności energetycznej.

EC_UKR_1

Fot. Grupa Euro-Centrum

Na początku października Euro-Centrum Park odwiedzili pracownicy ministerstw odpowiedzialnych za energetykę, rozwój regionalny oraz gospodarkę komunalną oraz zarządy 10 miast uczestniczących w projekcie (m.in. Charkowa, Krzywego Rogu i Czerkasów). 2 listopada z wizytą przybyło kilkunastu ukraińskich dziennikarzy.

- Na Ukrainie brakuje świadomości ekologicznej. Na inwestycje w ochronę środowiska patrzy się tylko pod kątem ich opłacalności finansowej – podkreśla Filcek. Dlatego w wizytach uczestniczą też dziennikarze, którzy mając większą wiedzę o temacie, będą mogli bardziej kompetentnie kształtować opinię publiczną.

EC_UKR_2

Fot. Grupa Euro-Centrum

W ostatniej, wczorajszej wizycie wzięli udział pracownicy merostw.

- Wybraliśmy Euro-Centrum, gdyż jest to ciekawy przykład inwestycji w infrastrukturę energooszczędną, a z drugiej strony przykład organizacyjny – skupienia w Parku podmiotów zajmujących się efektywnością energetyczną – tłumaczy wicedyrektor Fundacji PAUCI.

Wizyty w Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznym  są kontynuacją współpracy Parku
z Ukrainą. 3 października jego przedstawiciele podpisali w Kijowie umowę partnerską z Narodowym Technicznym Uniwersytetem Politechniką Kijowską i działającym przy nim parkiem technologicznym.

Dodatkowych informacji udziela:

Dawid Szarański
K: 607 643 556
T: 32 783 43 32
E: d.szaranski@euro-centrum.com.pl