This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Niska emisja: jak walczyć ze smogiem?

Niska emisja: jak walczyć ze smogiem?

Odpowiedzialna gmina sama powinna zlecić badania powietrza. Bez tego nie ma szans na środki unijne – uważa Paweł Karpiński z wydziału środowiska dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.

Ostatnio znów dyskutujemy o zanieczyszczeniu powietrza, bo opublikowano wyniki kolejnych badań. Za parę dni sprawa przycichnie?

Paweł Karpiński, wicedyrektor wydziału środowiska dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego: – W naszych realiach zanieczyszczenia te rozłożone są w ciągu roku nierównomiernie. W sezonie grzewczym problem jest największy, no, ale on się kończy częściowo wiosną, wychodzimy na słońce i zapominamy o sprawie, mówimy – problemu nie ma.

A problem jest ogromny. Wyniki badań pokazują, że mieszkaniec Wrocławia, nawet ten niepalący, wdycha rocznie tyle pyłu jakby wypalił tysiąc papierosów. Londyńczyk „wypala” w ten sposób 30 papierosów, a mieszkaniec Berlina 50.

Szacuje się, że wrocławianie żyją przez to około roku krócej! A w Krakowie jest jeszcze gorzej. Do tego pamiętajmy, że wcale nie lepiej jest w wielu małych miejscowościach położonych w kotlinach. Tam problem nie jest zdiagnozowany. Ludzie żyją i umierają wcześnie w nieświadomości.

Może Unia nas zmusi do bardziej zdecydowanych działań?

– Generalnie Unia Europejska to mechanizm, który nie zna stanu równowagi i cały czas prowadzi działania, które mają poprawiać warunki życia mieszkańców.

Przykładowo jeszcze niedawno badano stężenie pyłu PM10 – chodzi o grubość tego pyłu, dzisiaj unia wprowadziła badania dla PM2,5 czyli dla tego mniejszego i jeszcze bardziej groźnego. Czyli trzeba się spodziewać, że te restrykcje będą cały czas rosły.

Gonimy bogate kraje, ale nie liczmy, że Niemcy czy Wielka Brytania staną w miejscu. Oni dalej będą zaostrzać normy, a to dotyczy także nas...."

________________________________________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/niska-emisja-jak-walczyc-ze-smogiem,68859_0.html