This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Miliardy na czyste powietrze

Miliardy na czyste powietrze

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu Czyste Powietrze, którego celem jest kompleksowa walka ze zjawiskiem smogu. W ciągu najbliższych 10 lat na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych i wymianę przestarzałych pieców w całym kraju zostanie przeznaczonych ponad 100 mld zł. Zainteresowane osoby mogą się już zgłaszać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za złą jakość powietrza w naszym kraju i województwie odpowiada przede wszystkim spalanie śmieci i najgorszej jakości opału w domowych, często przestarzałych piecach. Statystyki są alarmujące. Oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej, a na opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia liście miast z najgorszą jakością powietrza nie zabrakło tych z naszego kraju i województwa.

Statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej z powodu zanieczyszczeń żyje o około osiem miesięcy krócej, a Polak o 10 miesięcy. Pyłem zawieszonym PM10 jest zanieczyszczone 70-80 proc. terytorium Polski. Rakotwórczym benzo(a)pirenem – 90 proc. kraju. Według GUS nasze województwo jest jednym z trzech z najwyższą umieralnością z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. To ponad 490 zgonów na 100 tys. osób. To o 10 proc. więcej od średniej krajowej. Z danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami wynika, że niska emisja, czyli opalanie domów i mieszkań węglem i złej jakości opałem w przestarzałych paleniskach, jest źródłem aż ponad 52 proc. emisji pyłów PM10.

..."

___________________________________________________________________

Więcej informacji na stronie :

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,124132,23974786,miliardy-na-czyste-powietrze.html