This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Kolejne opóźnienie Polski ws. efektywności energetycznej

Kolejne opóźnienie Polski ws. efektywności energetycznej

9 lipca br. mija termin wdrożenia dyrektywy budowlanej EPBD do prawa polskiego, która ma zwiększyć efektywność energetyczną budynków. Od 9 lipca 2013 r. dyrektywa powinna zacząć działać, na co szanse są bardzo małe, w efekcie Polska będzie płaciła kary - mówi Ilona Jędrasik, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

Wkrótce powinna zostać implementowana dyrektywa budowlana. Czy tak się stanie?

- 9 lipca br. mija termin wdrożenia dyrektywy budowlanej EPBD (2010/31/UE) do prawa polskiego, a od 9 lipca 2013 r. powinna ona zacząć działać. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MT) w marcu br. opublikowało założenia do projektu ustawy wdrażającej zapisy dyrektywy do polskiego prawa, które były poddawane konsultacjom społecznym. Jednak MT nie upubliczniło dotąd projektu tej ustawy, więc z pewnością nie wejdzie ona w terminie i będzie to już kolejna dyrektywa, która jest opóźniona. Konsekwencje tego są oczywiste. Będą dwa upomnienia ze strony Komisji Europejskiej. Jeżeli Polska nie wytłumaczy się z opóźnień, to na Polskę może zostać nałożona kolejna kara finansowa.

Polski rząd przekonuje publicznie na forum europejskim, że Unia Europejska powinna poprawiać efektywność energetyczną i efektywnie wykorzystywać zasoby. Ale jednocześnie, Polska ma nie wdrożoną dyrektywę efektywnościową, słabą ustawę o efektywności energetycznej, do której wciąż nie ma rozporządzeń i bardzo niskie cele wewnątrz krajowe. To jest absurd! Na poziomie unijnym prezentujemy się jako wielcy zwolennicy efektywności energetycznej, ale jeżeli KE powie "sprawdzam", to okaże się, że na tle innych państw wyglądamy źle. Obecnie, nowo powstające budynki nie spełniają żadnych standardów unijnych. co więcej w 2008 r. Polska wręcz zmniejszyła standardy efektywności cieplnej budynków, zamiast go zwiększyć.

..."

______________________________________________________________________________________

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na stronie:

http://www.wnp.pl/polska_efektywna_energetycznie/kolejne-opoznienie-polski-ws-efektywnosci-energetycznej,174122_1_0_0.html