Kiedy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny?
Na rynku znaleźć można instalacje w cenie od 10 tys. złotych. W tej kwocie mamy zapewnioną najprostszą funkcję, czyli ogrzanie wody użytkowej dla 3-4 osobowej rodziny. Jeśli chcemy taką instalację rozbudować o dodatkowe możliwości (integracja z istniejącym systemem ogrzewania, zwiększenie powierzchni baterii, możliwość podgrzania wody w basenie), to koszt może się zwielokrotnić. W zasadzie nie ma górnej granicy cenowej i zależy ona głównie od wymagań inwestora i od zasobności jego portfela - tłumaczą eksperci M&L Lipińscy Domy, firmy projektującej domy jednorodzinne.
Ich zdaniem najprostszą analizą opłacalności takiej inwestycji jest zrobienie porównania między kosztami kolektorów słonecznych a eksploatacją tradycyjnych systemów.
- Wynika z niej, że najczęściej zwrot nakładów na kolektory następuje po około 10 latach. Jednak ten czas może się różnić w zależności od przyjętej filozofii. Zwolennicy teorii, że ceny paliw tradycyjnych będą stale rosły, co jest wielce prawdopodobne, będą liczyć na to, że instalacja solarna zwróci się szybciej. Z drugiej strony kolektory mogą ulec zniszczeniu na skutek działania różnych zjawisk atmosferycznych lub cena za konserwację i bieżącą obsługę instalacji może wzrosnąć - tłumaczą dalej eksperci.
Inwestorzy zainteresowani zakupem i montażem tego typu instalacji podkreślają jeszcze inne ich zalety. Oprócz realnych oszczędności na ogrzewaniu, które w skali roku wynoszą około 1 tys. zł w przypadku domu jednorodzinnego, koszt eksploatacji instalacji solarnych jest stosunkowo niski.
..."
_____________________________________________________________________________________________
Zapraszmy do zapoznania się z całym artykułem umieszczonym na stronie: