This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Energooszczędne budynki nie muszą być brzydkie

Energooszczędne budynki nie muszą być brzydkie

 

EC_PNT               SARP_LOGO

- Trzeba solidnie wdrożyć dyrektywę unijną w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Muszą odbyć się szerokie konsultacje społeczne w różnych środowiskach związanych z budowaniem i zarządzaniem budynkami. Od tego będzie zależała jakość polskich budynków przed i  po 2020 roku  – mówił dr Sławomir Pasierb z  Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. To jedna z listy  rekomendacji, jaką  zakończył dzisiejszą konferencję „Ekologiczne rozwiązania w  budownictwie i architekturze”. Wydarzenie zorganizowane przez Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich o/Katowice przyciągnęło ponad 150 osób – przedsiębiorców, ekspertów, naukowców i młodzież akademicką.

Światowy przemysł konstrukcyjno-budowlany ma 10- procentowy  udział w całkowitej produkcji, jednak zużywa aż 50% energii elektrycznej i pochłania 70% produktów drewnopochodnych. Świadomi konieczności zrównoważonego rozwoju projektanci i zarządcy budynków powinni więc postawić na technologie sprzyjające oszczędzaniu energii. Czy jednak muszą przy tym rezygnować z estetyki obiektów?
- Ta konferencja ma być spotkaniem architektury z technologią. Współpraca tych sektorów jest niezbędna, jeśli chcemy pokazać, że architektura energooszczędna nie musi być brzydka- mówił na wstępie Krzysztof Gorgoń, prezes oddziału katowickiego SARP.

2010-10-25 konferencja

Fot. Grupa Euro Centrum

Profesor Jan Popczyk oraz Tomasz Żuchowski z Ministerstwa Infrastruktury wprowadzili w polskie realia wdrażania technologii energooszczędnych w budownictwie. Szczególny nacisk położyli na zmodyfikowaną w maju dyrektywę unijną dotyczącą charakterystyki budynków. Natomiast przykłady już istniejących ekologicznych obiektów na Śląsku pokazał Tomasz Studniarek. Projekty domu jednorodzinnego w Jaworzu oraz zespołu budynków mieszkalnych w Świętochłowicach i Wrocławiu udowodniły, że tzw. zielone budynki są przyjazne nie tylko naturze, ale przede wszystkim swoim użytkownikom.

W drugiej część konferencji odbył się panel ekspercki. Czy budowane energooszczędne budynki wykorzystują dostępne technologie, czy właściciele i najemcy mieszkań wiedzą, co kupują? Co zrobić, by upowszechnić budownictwo energooszczędne?- na te tematy dyskutowali m.in. prof. Krzysztof Gasidło i prof. Jan Ślusarek z Politechniki Śląskiej,  Zbigniew Michniowski z Europejskiej Sieci Energie Cités, dr Danuta Mielżyńska z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz przedstawiciele Klastra Technologii Energooszczędnych. Sesję poprowadził dr Sławomir Pasierb z FEWE.

Prezentacje prelegentów są dostępne na stronie www.euro-centrum.com.pl.