This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Budowa budynków energooszczędnych jest opłacalna

Budowa budynków energooszczędnych jest opłacalna

Jeśli budujemy budynki energooszczędne "z głową", to taka inwestycja nie musi o wiele więcej kosztować. Koszty inwestycji w dany obiekt mogą wzrosnąć wtedy o 1-2 proc., ale oszczędności w eksploatacji dochodzą do 10-30 proc. - mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.

Czym się różni budynek energooszczędny od budynku tradycyjnego?

- Budynek energooszczędny to taki budynek, w którym zużywa się mniej energii niż w budynku, który obecnie spełnia obowiązujące prawnie wymagania. Średnie zużycie energii przez budynki w Unii Europejskiej wynosi ok. 200-250 kWh na metr kwadratowy rocznie. W Polsce są budynki o zużyciu nawet 600 kWh na m. kw. rocznie! Dla porównania w siedzibie głównej Schneider Electric - budynku Hive, znajdującym się w Rueil-Malmaison, niedaleko Paryża, zużycie energii wynosi tylko 80 kWh na m. kw. rocznie.

Tak znaczną redukcję zużycia energii osiągnęliśmy między innymi dzięki wykorzystaniu rozwiązań technicznych do zarządzania zużyciem energii w systemach oświetlenia, klimatyzacji, sterowania budynkiem i rozdziału mocy. Znaczne oszczędności możemy osiągnąć również w zwykłym budynku mieszkalnym. W gospodarstwach domowych nowoczesne rozwiązania umożliwiają sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem, co przyczynia się do podniesienia standardu życia, a jednocześnie do oszczędzania energii. W większości krajów każde gospodarstwo domowe (włączając indywidualne apartamenty) przyczynia się do emisji 6,5 tony CO2 rocznie, lub mówiąc inaczej, ilości gazu wystarczającej do napełnienia sześciu balonów na gorące powietrze! A przecież już samo wyłączanie oświetlenia w nieużywanych pokojach przyniosłoby oszczędności rzędu 2,2 tony na gospodarstwo domowe.

..."

_______________________________________________________________________________________

Więcej informacji na stronie: http://www.wnp.pl/wiadomosci/181388.html