This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Biurowiec pasywny Euro-Centrum – pierwsza odsłona

Biurowiec pasywny Euro-Centrum – pierwsza odsłona


ec_logoIG_logoEFRR_logo 


Dziś po raz pierwszy Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny zaprezentował swoją najnowszą inwestycję – biurowiec pasywny.

- Zaprojektowaliśmy budynek, który dzięki różnym technologiom i wykorzystaniu pasywnych źródeł energii, będzie potrzebował nie więcej niż 12% tradycyjnej energii – mówił podczas odsłony makiety Sławomir Kostur, architekt obiektu. Po kolei objaśnił zasady działania poszczególnych instalacji i rozwiązań. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą wykorzystywać energię słoneczną. Pierwsze - zamieniając ją w energię elektryczną, drugie - podgrzewając wodę użytkową. Umieszczone 50 m pod ziemią sondy geotermalne, instalacja pompy ciepła i stropów BKT zastąpią tradycyjny system grzania i chłodzenia. Wspomagać go będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperatorem). Pasywne okna i żaluzje zewnętrzne zapewnią odpowiednią izolację.

EC_BIURO1

fot. Grupa Euro - Centrum

Biurowiec wielkością prawie 3 razy przerośnie budynek energooszczędny, obok którego będzie zlokalizowany. Na powierzchni ponad 6 000 m2 znajdą się pomieszczenia administracyjno-biurowe, laboratoria technologiczne (m.in. hale do badań na urządzeniach wielkogabarytowych o wysokości 9 m), sale konferencyjno-szkoleniowe oraz sprzęt - urządzenia pomiarowe i atestujące, oprogramowanie specjalistyczne i sprzęt komputerowy. Wszystko to z myślą o firmach technologicznych oraz jednostkach badawczych, którym będą one udostępniane.

EC_BIURO2

fot. Grupa Euro - Centrum

- Zakończyliśmy już wszelkie formalności i we wrześniu planujemy rozpocząć budowę.– zapowiadał Jerzy Kwiatkowski, Dyrektor ds. Rozwoju, odpowiedzialny za projekt. - Potrwa do 2012 roku, jednak już teraz zapraszamy firmy wysokich technologii. Zwłaszcza tych działających w obszarze technologii energooszczędnych. Ze względu na finansowanie z funduszy unijnych będziemy udzielać najemcom 30% rabatu na cały okres wynajmowania pomieszczeń- zachęcał.

Inwestycja jest prowadzona w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” realizowanego w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

_______________________________

Więcej informacji na temat projektu:

Dawid Szarański
Kom. +48 607 643 556
d.szaranski@euro-centrum.com.pl