This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Baltic Pipe dostanie z Unii Europejskiej niemal 215 mln euro

Baltic Pipe dostanie z Unii Europejskiej niemal 215 mln euro

Blisko 215 milionów euro z budżetu Unii Europejskiej zostanie zainwestowane w budowę gazociągu Baltic Pipe, połączenia gazowego między Polską a Danią - poinformowała Komisja Europejska.

Komisja Europejska przedstawiała 23 stycznia listę projektów energetycznych, które otrzymają dofinansowanie unijne. Wśród nich znalazł się duńsko-polski projekt. "Rurociąg ten będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku w regionie" - oświadczyła KE. 

Na Baltic Pipe składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. 

Gazociągiem Baltic Pipe od października 2022 r. będzie można sprowadzać rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu do Polski będzie mogło trafiać 16-17 mld m sześc. gazu z kierunków innych niż wschodni. 

Na opublikowanej liście dofinansowania znalazło się 14 projektów: siedem dotyczących energii elektrycznej, dwa inteligentnych sieci, dwa transportu transgranicznego CO2 i trzy gazowe. Środki będą pochodziły z unijnego instrumentu finansowego "Łącząc Europę". 

..."

________________________________________________________________________

Więcej na stronie: https://gazownictwo.wnp.pl/baltic-pipe-dostanie-z-unii-europejskiej-niemal-215-mln-euro,338473_1_0_0.html