This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Albo zbudujemy nowe kopalnie, albo import węgla będzie coraz większy

Albo zbudujemy nowe kopalnie, albo import węgla będzie coraz większy

W polskim górnictwie schodzimy z wydobyciem coraz głębiej, a ten wzrost głębokości jest pochodną sczerpywania się złóż. Widoczne jest to szczególnie na przykładzie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Mówiąc o przyszłości wydobycia węgla w Polsce, wskazuje się między innymi na różnice w warunkach geologicznych między Lubelskim Zagłębiem Węglowym a górnictwem ulokowanym na Górnym Śląsku, gdzie najlepsze złoża zostały już wyczerpane.

W Unii Europejskiej węgiel jest na cenzurowanym, głównie promuje się w niej OZE oraz gaz jako paliwo. Jednak Polska ma swą specyfikę i produkuje energię elektryczną głównie w oparciu o węgiel, który jeszcze długo będzie istotnym paliwem w naszym miksie energetycznym. 

- Nawet jeżeli UE osiągnie wyznaczone, wyśrubowane cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, to i tak w skali świata nie będzie to odczuwalne. Węgiel w świecie ma się dobrze, a takie kraje jak Indie czy Rosja zamierzają znacząco zwiększyć wydobycie tego surowca - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL prof. Krystian Probierz, geolog, senator Prawa i Sprawiedliwości. 

Jego zdaniem powinniśmy budować nowe kopalnie, jeżeli chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o własne zasoby. Mieliśmy do czynienia ze znaczącym wzrostem importu węgla w 2018 roku - od stycznia do końca listopada sprowadzono go do Polski prawie 18 milionów ton, o 6,3 mln ton więcej niż w tym samym okresie 2017 roku. Wzrost ten dotyczył węgla energetycznego. 

..."

_______________________________________________________________

Więcej na stronie: https://gornictwo.wnp.pl/albo-zbudujemy-nowe-kopalnie-albo-import-wegla-bedzie-coraz-wiekszy,340119_1_0_0.html